سفارش تبلیغ
صبا ویژن
درباره وبلاگ
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
ابر برچسب ها
وصیت نامه شهدا

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :1
بازدید دیروز :6
کل بازدید :10871
تعداد کل یاد داشت ها : 7
آخرین بازدید : 99/1/18    ساعت : 11:47 ص
امکانات دیگر

عبدالرحمن بن ملجم مرادی، از گروه خوارجو از آن سه نفری بود که در مکه معظمه با هم پیمان بسته و هم سوگند شدند، که سه شخصیت مؤثر در جامعه اسلامی، یعنی امام علی بن ابی طالب علیه السلام، معاویه بن ابی سفیانو عمرو بن عاصرا در یک شب واحد ترور کرده و آن ها را به قتل رسانند.


هر کدام به سوی شهرهای محل مأموریت خویش رهسپار شدند و عبدالرحمن بن ملجم مرادی به سوی کوفهرفت و در بیستم شعبان سال 40 قمری وارد این شهر بزرگ شد.

نگاه کنید: بیستم شعبان سال 40 هجری قمری

وی به همراهی شبیب بن بجره اشجعی، که از همفکران وی بود و هر دوی آن ها از سوی "قطام بنت علقمه" تحریک و تحریث شده بودند، در سحرگاه شب نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 40 قمری در مسجد اعظم کوفه کمین کرده و منتظر ورود امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیه السلام شدند.(1) هم چنین قطام، شخصی به نام "وردان بن مجالد" را که از افراد طایفه اش بود، به یاری آن دو نفر فرستاد.(2)

أشعث بن قیس کندیکه از ناراضیان سپاه امام علیعلیه السلام و از دو چهرگان و منافقان واقعی آن دوران بود، آنان را راهنمایی، پشتیبانی و تقویت روحی می نمود.(3)

حضرت علی علیه السلام در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، مهمان دخترش ام کلثوم سلام الله علیها بود و در آن شب حالت عجیبی داشت و دخترش را به شگفتی درآورد.

روایت شد که آن حضرت در آن شب بیدار بود و بسیار از اتاق بیرون می رفت و به آسمان نظر می کرد و می فرمود: به خدا سوگند، دروغ نمی گویم و به من دروغ گفته نشده است. این است آن شبی که به من وعده شهادتدادند.(4)

به هر روی، آن حضرت به هنگام نماز صبحوارد مسجد اعظم کوفه شد و خفته گان را برای ادای نماز بیدار کرد. از جمله، خود عبدالرحمن بن ملجم مرادی را که به رو خوابیده بود، بیدار و خواندن نماز را به وی گوش زد کرد.

هنگامی که آن حضرت وارد محرابمسجد شد و مشغول خواندن نماز گردید و سر از سجدهاول برداشت، نخست شبیث بن بجرهبا شمشیر برّان بر وی هجوم آورد، ولیکن شمشیرش به طاق محراب اصابت کرد و پس از او، عبدالرحمن بن ملجم مرادی فریادی برداشت:

"لله الحکم یا علی، لا لک و لا لأصحابک"! و شمشیر خویش را بر فرق نازنین حضرت علی علیه السلام فرود آورد و سر مبارکش را تا به محل سجده گاهش شکافت.(5)

حضرت علی علیه السلام در محراب مسجد، افتاد و در همان هنگام فرمود: بسم الله و بالله و علی ملّه رسول الله، فزت و ربّ الکعبه؛ سوگند به خدای کعبه، رستگار شدم.(6)

نمازگزاران مسجد کوفه، برخی در پی شبیب و ابن ملجم رفته تا آن ها را بیابند و برخی در اطراف حضرت علی علیه السلام گرد آمده وبه سر و صورت خود می زدند و برای آن حضرت گریه می نمودند.

حضرت علی علیه السلام، در حالی که خون از سر و صورت شریفش جاری بود، فرمود: هذا ما وعدنا الله و رسوله؛(7) این همان وعده ای است که خداوند متعال و رسول گرامی اشت به من داده اند.

حضرت علی علیه السلام که توان ادامه نماز جماعترا نداشت، به فرزندش امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود که نماز جماعت را ادامه دهد و خود آن حضرت، نمازش را نشسته تمام کرد.

روایت شد، که در هنگام ضربت زدن عبدالرحمن بن ملجم بر سر مطهر حضرت علی علیه السلام، زمین به لرزه درآمد و دریاها مواج و آسمان ها متزلزل شدند و درهای مسجد به هم خوردند و خروش از فرشتگان آسمان ها بلند شد و باد سیاهی وزید، به طوری که جهان را تیره و تاریک ساخت و جبرئیل امین در میان آسمان و زمین ندا داد و همگان ندایش را شنیدند.

وی می گفت: تهدمت و الله ارکان الهدی، و انطمست أعلام التّقی، و انفصمت العروه الوثقی، قُتل ابن عمّ المصطفی، قُتل الوصیّ المجتبی، قُتل علیّ المرتضی، قَتَله أشقی الْأشقیاء؛(8)

سوگند به خدا که ارکان هدایت درهم شکست و ستاره های دانش نبوتتاریک و نشانه های پرهیزکاری برطرف گردید و عروه الوثقیالهی گسیخته شد. زیرا پسر عموی رسول خدا صلی الله علیه و آله شهید شد، سید الاوصیاو علی مرتضی به شهادت رسید. وی را سیاه بخت ترین اشقیاء، یعنی ابن ملجم مرادی به شهادت رسانید.

بدین گونه پیشوایی شایسته، امامی عادل، خلیفه ای حق جو، حاکمی دلسوز و یتیم نواز، کامل ترین انسان برگزیده خدا و جانشین بر حق محمد مصطفی صلی الله علیه و آله، به دست شقی ترین و تیره بخت ترین انسان روی زمین، یعنی ابن ملجم مرادی ملعون، از پای درآمد و به سوی ابدیت و لقاء الله و هم نشینی با پیامبران الهی و رسول خدا صلی الله علیه و آله رهسپار گردید و امت را از وجود شریف خویش محروم نمود.


پی نوشت :

1.الارشاد(شیخ مفید)، ص 20؛ الجوهره فی نسب الامام علی و آله (البری)، ص 112.
2
.وقایع الایام(شیخ عباس قمی)، ص 41؛ تاریخ ابن خلدون، ج2، ص 184.
3
.الارشاد، ص 21؛ وقایع الایام، ص 41؛ منتهی الآمال(شیخ عباس قمی)، ج1، ص 171.
4
.منتهی الآمال، ج1، ص 172.
5
.الارشاد، ص 23؛ منتهی الآمال، ج1، ص 172؛ الجوهره فی نسب الامام علی و آله، ص 113؛ وقایع الایام، ص 41.
6
.منتهی الآمال، ج1، ص 174.
7
.همان.
8
.همان

 

                             

http://d.takdid.com/ax/icons/arrow-left-icon.png مداحی شهادت حضرت علی (ع) – 1

http://d.takdid.com/ax/icons/arrow-left-icon.png مداحی شهادت حضرت علی (ع) – 2

http://d.takdid.com/ax/icons/arrow-left-icon.png نوحه شهادت حضرت علی (ع) – 3

http://d.takdid.com/ax/icons/arrow-left-icon.png مداحی شهادت حضرت علی (ع) – 4

http://d.takdid.com/ax/icons/arrow-left-icon.png مداحی شهادت حضرت علی (ع) – 5

http://d.takdid.com/ax/icons/arrow-left-icon.png نوحه شهادت حضرت علی (ع) – 6

http://d.takdid.com/ax/icons/arrow-left-icon.png مداحی شهادت حضرت علی (ع) – 7

 دانلود کلیپی از فیلم امام علی علیه السلاممطلب بعدی : حکایات اخلاقی2        مطلب قبلی : اعمال شب قدرپیامهای عمومی ارسال شده

+